День Незалежності Украї́ни — державне свято України, яке відзначається щороку 24 серпня.
2016 рік, коли Україна відзначає 25-ліття незалежності, український інститут національної пам’яті назвав Роком Державності – на честь низки історичних подій, які привели до проголошення, а потім відновлення Україною незалежності у ХХ столітті.
РІК ДЕРЖАВНОСТІ УКРАЇНИ У ДАТАХ:
- 22 січня 1918 - проголошення незележності Української Народної Республіки;
- 1 листопада 1918 - повстання у Львові та проголошення Західноукраїнської Народної Республіки;
- 22 січня 1919 - проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР;
- 15 березня 1939 - проголошення незалежності Карпатської України;
- 30 червня 1941 - проголошення Акта відновлення української державності;
- 16 липня 1990 - ухвалення Декларації про державний суверенітет України;
- 24 серпня 1991 - день проголошення незалежності України.
Акт проголошення незалежності України: «Виходячи Із смертельної небезпеки, яка нависла було над Україною у зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави - України. Територія України є неподільною і недоторканною. Віднині на території України мають чинність винятково Конституція і закони України».
1 грудня 1991 року проведено всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України.
Під час демократичного волевиявлення 1 грудня 1991 року Український народ підтвердив і засвідчив прагнення жити в суверенній державі.
За підсумками референдуму були зміцнені правові засади державного суверенітету, створені умови для подальшого розгортання державотворчих процесів у незалежній Україні.