Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На офіційному сайті Верховної Ради України опублікований проект Закону «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України (щодо запровадження інституту преюдиційного запиту та уніфікації касаційного провадження)», ініціаторами проекту № 8032 від 09.02.2018 виступили народні депутати України.
Метою прийняття вказаного проекту є пришвидшення судового процесу у випадку правової невизначеності; забезпечення єдності судової практики та передумови для належної реалізації права на справедливий суд, - з пояснювальної записки.
Зазначаємо деякі зміни до Кодексу, що пропонуються проектом № 8032.
Стаття 30. Виключна підсудність справ
Якщо пов’язані між собою позовні вимоги пред’явлені одночасно щодо декількох об’єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об’єкта, вартість якого є найвищою – замінити словами:
якщо пов’язані між собою позовні вимоги пред’явлені одночасно щодо декількох об’єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об’єкта, площа якого є найбільшою.
Стаття 32. Визначення складу господарського суду – пропонується виключити ч. ч. 2,3,4,5,10,11 та викласти в наступній редакції:
Стаття 53. Участь у господарському процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб – пропонується виключити частини статтей щодо участі прокурора в господарському проваджені.
Стаття 166. Відповідь на відзив
Пропонується доповнити ч.5, а саме:
Стаття 192. Мирова угода сторін, доповнити ч. 6 :
Стаття 227. Обов’язок суду зупинити провадження у справі доповнити ч. 6) постановлення преюдиційного запиту.
Глава 9. Судові рішення доповнити ст. 235-1 - преюдиційний запит:
1.Суд першої або апеляційної інстанції, у випадках відсутності висновків або неоднакової практики касаційної інстанції щодо правовідносин які є предметом розгляду, може прийняти ухвалу про звернення до Верховного Суду з клопотанням про надання висновку щодо застосування норми права до виходу в нарадчу кімнату.
2.Преюдиційний запит складається у письмовій формі, відповідно до правил статті 234 цього Кодексу з урахуванням особливостей цієї статті.
3.В ухвалі зазначається інформація про правове регулювання та фактичні дані щодо правовідносин котрі є предметом розгляду. Суд обґрунтовує необхідність надання висновку щодо застосування норми права або вказує на неоднакову практику касаційної інстанції та зупиняє судове провадження на час розгляду преюдиційного запиту.
4.Суд інформує учасників справи про можливість подання до Верховного Суду своїх пояснень щодо питання застосування норми права, порушеного в ухвалі.
Пропонується доповнити ГПК України Розділом ІІІ-І ПРЕЮДИЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Ч. 10 ст. 270 - порядок розгляду апеляційної скарги викласти в наступній редакції:
Апеляційні скарги на рішення господарського суду, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи за одночасного існування таких умов:
1) ціна позову є меншою, ніж сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Касаційне провадження доповнити ст. 300-1 - попередній розгляд справи:
3. У попередньому судовому засіданні суддя-доповідач доповідає колегії суддів про проведення підготовчої дії та обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції.
Стаття 303. Порядок передачі справи на розгляд палати або Великої Палати доповнити:
6.Велика Палата до прийняття колегією або палатою рішення у справі може за власною ініціативою прийняти рішення про розгляд такої справи Великою Палатою у випадку, якщо вона вважає необхідним відступити від висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду. Таке рішення приймається у формі ухвали більшістю від складу Великої Палати. Велика палата в такій ухвалі повинна обґрунтувати необхідність відступити від висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду.
З повним текстом проекту Закону «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України (щодо запровадження інституту преюдиційного запиту та уніфікації касаційного провадження)» можливо ознайомитися за посиланням: http://w1.c1.rada.gov.ua /pls/zweb2/ web proc4_1?pf3511=63469 .